Wystawa plakatów pt. "4 czerwca - Święto Wolności. 1989-2024"
W ramach Obchodów Święta Wolności w 35. rocznicę czerwca 1989 r. zorganizowana została wystawa plakatów pt. "4 czerwca - Święto Wolności. 1989-2024". Mecenasem wystawy jest Kancelaria Prawna PragmatIQ.
Trzy z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, czyli działalność Solidarności, porozumienie Okrągłego Stołu i pierwsze (częściowo) wolne wybory w 1989, przedstawione zostały w ramach trzech postaw twórczych reprezentantów różnych pokoleń Polaków.
Wystawę otwiera plakat Jerzego Janiszewskiego zaprojektowany z okazji 35. rocznicy wolnych wyborów. Artysta, który jest twórcą logotypu Solidarności, a jego projekt stał się jednym z najważniejszych symboli tego ruchu, poprzez swoją twórczość i słynny motyw graficzny istnieje w świadomości każdego Polaka. To jeden z najsilniej oddziałujących plakatów, a obecnie nabiera nowego znaczenia, gdyż w rocznicowej wersji został zestawiony z pracami młodych polskich artystów, a także osób kształtujących ich artystyczną wrażliwość – prof. Eugeniusza Skorwidera i dr Szymona Szymankiewicza prowadzących II Pracownię Plakatu na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Plakatom tym towarzyszą graficzne ilustracje idei „Okrągły stół 1989-2019”, przedstawione w formie plakatów obecnych i byłych studentów UAP. Te grafiki są efektem konkursu towarzyszącego jednej z prac semestralnych w II Pracowni Plakatu UAP, zorganizowanego w 2019 roku – w 30. rocznicę Okrągłego Stołu. Zaprezentowane realizacje studentów to wybór 15 najlepszych plakatów biorących udział w konkursie organizowanym cyklicznie przez Kancelarię Prawną PragmatIQ wraz z Fundacją PragmatIQ we współpracy z II Pracownią Plakatu. Twórcami plakatów są: Patrycja Antkowiak, Halina Biela, Marta Forycka, Paulina Józefkiewicz, Zuzanna Kamińska, Jakub Kantorski, Aleksandra Klan, Michalina Lubińska, Olga Mularczyk, Laurie Musset, Marek Palczewski, Ewelina Pieńkowska, Karolina Szabłowska, Patrycja Wąż, Bartosz Winkler.
Po 35 latach od wolnych wyborów warto przypomnieć sobie znaczenie empatycznej komunikacji ponad podziałami, ponad różnicą pokoleń, ponad odmiennym punktem widzenia. Czy tak się da? Przykładem niech stanie się zaprezentowana tutaj artystyczna ekspresja.
Wystawa dostępna jest na Placu Kolegiackim w Poznaniu w dniach 27.05-07.06. Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Aktualności