Prawa pracowników chronią przepisy prawa pracy i teoretycznie zmiana właścicielska w firmie nie powinna mieć wpływu na ich sytuację. W praktyce w przypadku sprzedaży biznesu zarówno po stronie pracowników, jak i nowego właściciela może pojawić się obawa o kontynuację stosunków pracy w dotychczasowym kształcie.
Najczęściej bowiem nie tylko zatrudnionym zależy na kontynuowaniu pracy w firmie, ale też nabywca ma interes w utrzymaniu sprawdzonej kadry. Z tego względu w okresach przejściowych praktykuje się przyznawanie pracownikom dodatkowych zachęt, które zatrzymają ich w firmie.
Umowa gwarancji zatrudnienia przy sprzedaży firmy
Ponadto warto, by sprzedający i nabywca zawarli odrębne od umowy sprzedaży porozumienie, które szczegółowo uwzględni ich wzajemne zobowiązania w kwestiach pracowniczych i określi konsekwencje ich nieprzestrzegania. Należy jednak pamiętać, że ewentualne kary umowne za złamanie postanowień takiego porozumienia nie przyniosą samym pracownikom wymiernych korzyści.
Zachęcamy do zapoznanie się z naszymi wpisami na takie tematy jak zarząd sukcesyjny CEIDG oraz przedsiębiorstwo w spadku.
Formą zabezpieczenia samych pracowników jest utrzymanie przez zbywcę przez pewien czas po transakcji części wpływów w firmie. Zbywca może np. zastrzec, że zachowuje część udziałów przez określony czas i ma prawo podejmowania określonych decyzji w firmie, w tym w kwestiach dotyczących zatrudnienia.
Paweł Skurzyński
Powrót do PYTANIA I ODPOWIEDZI