Warto pamiętać, że czynności w ramach kontroli podatkowej mogą być przeprowadzane jedynie w wyznaczonych miejscach i jedynie przez określony czas. Jeżeli upłynął wskazany w upoważnieniu termin zakończenia kontroli, a przy tym nie został wyznaczony nowy termin, zebrane po jego upływie dokumenty nie mogą stanowić dowodu w postępowaniu podatkowym.
Miejsce prowadzenia kontroli
Czynności w ramach kontroli podatkowej mogą być przeprowadzane w:
- siedzibie kontrolowanego,
- miejscu, gdzie przechowywana jest dokumentacja,
- miejscach związanych z działalnością prowadzoną przez kontrolowanego,
- siedzibie organu podatkowego.
Kontrola prowadzona w siedzibie kontrolowanego może być prowadzona jedynie w godzinach prowadzenia działalności. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w toku kontroli czas pracy podmiotu uległ skróceniu – w takim wypadku czynności kontrolne mogą być prowadzone przez 8 godzin dziennie.
Jeżeli księgi podatkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą kontrolowanego, kontrolowany na żądanie kontrolującego ma obowiązek zapewnić dostęp do ksiąg w swojej siedzibie. Jeśli jednak udostępnienie ich w siedzibie w znacznym stopniu utrudniałoby prowadzenie przez kontrolowanego bieżącej działalności, księgi mogą być udostępnione również w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania.
Kontrola może być także za zgodą kontrolowanego przeprowadzana w siedzibie organu podatkowego, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub kontrolowany zrezygnował z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych.
Czas prowadzenia kontroli
Kontrola podatkowa powinna zostać zakończona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie wskazanym w upoważnieniu do jej przeprowadzenia. W przypadku niezakończenia kontroli w tym terminie kontrolujący mają obowiązek zawiadomić na piśmie kontrolowanego, podając przyczyny przedłużenia terminu zakończenia kontroli i wskazując nowy termin jej zakończenia.
WAŻNE Jeżeli nie został wskazany nowy termin zakończenia kontroli, dokumenty dotyczące czynności kontrolnych dokonanych po upływie terminu wskazanego w upoważnieniu nie mogą stanowić dowodu w postępowaniu podatkowym. |
Kontrola podatkowa zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule Protokół kontroli podatkowej.
Ponadto czas trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać w odniesieniu do:
- mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych;
- małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych;
- średnich przedsiębiorców – 24 dni roboczych;
- pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.
Mikroprzedsiębiorca | Mały przedsiębiorca | Średni przedsiębiorca |
Przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: | ||
|
|
|
Czeka Cię kontrola rozliczeń podatkowych? Zapoznaj się z naszym Przewodnikiem po kontroli, w którym znajdziesz więcej odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Wojciech Czernik
Michał Markiewicz